NEDEN MAC?

Windows ve Microsoft Office, bir Mac’te çalışabilir mi?
Evet. Mac ile uyumlu bir Microsoft Office sürümü mevcuttur ve bir Mac’te yaratılmış Word, PowerPoint ve Excel dosyaları, Windows ile tam uyumluluk içinde olacaktır. Diğer popüler uygulamaların büyük bir kısmı da Mac’le çalışır. Ama sadece Windows’a özgü bir uygulamaya ihtiyacınız varsa, birkaç seçeneğiniz var: Her yeni Mac’le birlikte gelen Boot Camp, Mac’iniz tıpkı bir PC’ymiş gibi, Windows kullanabilmenize olanak tanır. Eğer Mac OS X ve Windows’u yan yana çalıştırmak istiyorsanız ‘Mac için Paralel Masaüstü’ yahut ‘VMware Fusion’ programlarını satın alabilirsiniz. Bu uygulamalardan birini ve Windows kurulum CD’sini yükledikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek kalmadan, dilediğiniz Windows programını Mac uygulamalarınızın yanı başında çalıştırabilirsiniz.

PC’de kullandığım cihazlar (kameralar, yazıcılar, sabit diskler) Mac ile çalışacak mı?
Çevrebirimleri için Mac’te kurulu yüzlerce sürücü vardır. Tek yapmanız gereken cihazınızı bağlamak; pek çok durumda, bu yeterli olacaktır. Mac, dijital fotoğraf makinenizi bağladığınızda ne yapması gerektiğini bilecek kadar akıllıdır: iPhoto’yu açar ve son çektiğiniz resimleri yüklemek isteyip istemediğinizi sorar.

Windows ağlarına katılabilir miyim?
Evet. Evde ya da işte bir şebekeniz varsa bu Mac’e yetecektir, kablolu da olsa, kablosuz da. Ağınızdaki bilgisayarlarla dosya paylaşımı gerçekleştirebilir, İnternette gezinebilir, e-postalarınıza bakabilirsiniz.

Peki ya Kablosuz Ağ?
Yeni Mac bilgisayarların tümü, kablosuz özelliğiyle gelir. Mevcut kablosuz ağlar, otomatik olarak gözükür. Katılmak istediğiniz ağı seçin, gerekiyorsa şifreyi girin ve işte, göz açıp kapamadan bağlandınız bile.

Mac güvenilir midir?
Bir PC satın aldığınızda, bir şirketten donanım, bir başka şirketten işletim sistemi ve yazılım alıyor oluyorsunuz. Mac’le durum böyle değildir. Apple, Mac ile birlikte gelen yazılımı da, bilgisayarın kendisini de yapan firma olduğu için, deyimin tam anlamıyla birbirleri için yaratılmıştır Mac ve yazılımları. Bunun anlamı, bir Mac’in çok nadiren donacağı yahut çökeceğidir. Zaman zaman bir uygulama kapanabilir, fakat bu, sistemin kalanını etkilemeyecektir. Mac OS X virüslerin büyük kısmına direnebilir, yani her şeyi kaybetmekten endişelenmeden, dilediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Nasıl bir destek beklemeliyim?
Her bir Mac, kullanıcılar tarafından sürekli olarak alanının en iyisi seçilen servis ve destekle birlikte gelir. Mac’inizin ilk yılında bir probleminiz olursa, tamir edilmesi ya da yenilenmesi için onu bir Apple Satış Noktasına götürebilirsiniz. Şayet AppleCare Koruma Planı’nı satın alırsanız, bu servis ve desteği üç seneye kadar uzatmış olursunuz. Apple Satış Noktası aynı zamanda ProBakım (size öncelikli destek verir) ve TekeTek (Haftalık kişisel Mac eğitimi) gibi hizmetler de sunar.

Mac için bir virüs yazılımına ihtiyacım var mı?
Hayır. İnternet’e bağlanan hiçbir bilgisayarın virüs ve casus yazılımlara karşı yüzde yüz korumalı olamayacağı gerçeğine rağmen, Mac sağlam UNIX temelinin üzerine inşa edilmiş, ve önceliği güvenliğe vererek üretilmiştir. Mac web tarayıcısı, Safari, sizi her program indirişinizde uyarır -masum bir resim ya da film dosyası kılığına girmişse bile- ve Apple, Mac sahipleri için sürekli olarak ücretsiz güvenlik güncellemeleri çıkarmaktadır. Sisteminizin otomatik olarak güncellenmesini dahi seçebilirsiniz.

Bir Mac kullanmayı öğrenmek kolay mıdır?
Her Mac, bilgisayarların kullanımının kolay olması gerektiği temel prensibi baz alınarak yaratılmıştır, böylece bilgisayarınızın nasıl çalıştığına daha az kafa yorarken, sevdiğiniz şeyleri yapmak için daha çok vakit bulacaksınız. Eğer hiç Mac kullanmadıysanız, alışana kadar kısa bir süre geçmesi gerekebilir. Ama bir, en fazla iki hafta içinde, tıpkı eski dostlar gibi anlaşıyor olacaksınız muhtemelen. Tüm Mac uygulamaları aynı yenilikçi şekilde çalışmaları için tasarlanmış oldukları için, bir uygulamayı öğrendikten sonra -iTunes, örneğin- iPhoto, Mail ya da Mac’inizle birlikte gelen bir başka yazılıma çok kısa sürede hakim olacaksınız.

Niçin bir Mac’e daha çok para harcayayım?
Bir PC’nin maliyetini, ek yazılımlar, bellek ve almanız gereken diğer ekstraları da göz önüne alarak Mac ile karşılaştırdığınızda, bir Mac ve PC arasındaki fiyat farkı, pek çok insanın inandığı kadar büyük olmuyor. Mac, bilgisayarınızdan hemen kaldırmak isteyeceğiniz gereksiz ve bedava programlardan farklı olarak hem iş, hem de keyfiniz için kullanmaktan zevk alacağınız pek çok yerleşik uygulamayla geldiği için, Mac, finansal açıdan son derece mantıklıdır. Son olarak, Mac, gezegenin en parlak donanım mühendisleri, yazılım geliştiricileri ve ürün tasarımcılarının elinden çıkmış, üstün teknolojiyle donatılmıştır. Yani, kısa sürede modasının geçme tehlikesiyle karşı karşı olmayan bir bilgisayar ve en yeni teknolojik gelişmelere sahip oluyorsunuz.

Dosyalarımı bir Mac’e nasıl taşırım?
En kolay yol, bunu bizim yapmamıza izin vermeniz olur. Eğer bir Apple Satış Noktasından Mac satın alıyorsanız ve eski Mac ya da PC’nizi de yanınızda götürürseniz, hazır bekleyen Dahilerimizden biri sizin için tüm dosyalaranızı taşıyacaktır. Fotoğrafları, müziği, dökümanları ve daha fazlasını taşımak için bir USB veya FireWire sabit sürücü ya da yerel bir ağ da kullanabilirsiniz.

Kaynak: Apple Türkiye